W dniach 04 – 08 listopada 2024r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie odbyły się warsztaty „Jak dbać o zdrowie psychiczne? Jak radzić sobie ze stresem – techniki relaksacyjne”. Prowadzone przez pedagog Barbarę Drylewską- Mieszałę, psycholog Klaudię Brząkałę i pedagog specjalną Agnieszkę Zgórską dla uczniów klas I-V technikum oraz I-III szkoły branżowej.
W czasie warsztatów uczniowie zostali zapoznani z pojęciami zdrowia psychicznego, dystresu, eustresu, relaksacji oraz pogłębiania samoświadomości. Omówione szczegółowo zostało pojęcie stresu – nie tylko jako czynnika stopującego nasze działania, ale także motywatora do zwiększonych starań w danym kierunku. Na przykładach ukazane zostały różne spojrzenia osób na daną sytuację ogólnie określaną jako stresującą, następnie młodzież miała okazję odnieść się do nich i określić, czy u nich również pojawił się stres z tego powodu. Wnioskiem z dyskusji przeprowadzonej z młodzieżą było stwierdzenie, że w zależności od naszych przeżyć i zasobów każdy z nas inaczej zinterpretuje daną sytuację.
Następie młodzież miała możliwość w praktyce skorzystać z akcesoriów wspomagających relaks napiętego i zestresowanego ciała, takie jak: gniotki antystresowe, jeżyki do ćwiczeń, zabawki i dyski sensoryczne, taśmy oporowe. Celem było pokazanie, że dzięki technikom PMR (progresywnej relaksacji mięśniowej) sami, w domowym zaciszu jesteśmy w stanie ściągnąć napięcie z naszego ciała. Uczniowie poznali również techniki relaksacji z obszaru umysłowego, emocjonalno – społecznego i duchowego.
Młodzież ćwiczyła również inne praktyczne sposoby radzenia sobie ze stresem w postaci:
– aromaterapii olejkami eterycznymi, kominkami i woskami zapachowymi (lawenda – działanie wyciszające, drzewo sandałowe – zapewnienie spokoju wewnętrznego, drzewo cedrowe – działanie uspokajające i przeciwlękowe, trawa cytrynowa – działanie pobudzające, motywujące, pomarańcza – poprawia nastrój),
– treningu na dyskach sensorycznych, gumach oporowych łagodzących napięcie mięśniowe,
– terapii dźwiękami poprzez muzykę relaksacyjną, dzwonki,
– treningu relaksacji progresywnej Jacobsona na matach przy muzyce relaksacyjnej.
Szczególny akcent w psychoedukacji położony był na budowanie zasobów w postaci relacji rówieśniczych i rodzinnych, jako jednego z elementów sieci wsparcia w sytuacjach trudnych. W czasach, kiedy prym wiodą formy kontaktu za pośrednictwem mobilnym, często w postaci mediów społecznościowych, szczególnie ważne jest namawianie młodych ludzi do znajdowania czasu na budowanie znajomości w „realu”, rozpoznawania i odpowiadania na reakcje drugiego człowieka w czasie rzeczywistym. Doświadczenie wyciągnięte na tym etapie rozwoju będą przekładać się na jakość dorosłych relacji, które zbudują w przyszłości.
Jesteśmy narażeni na wiele czynników stresujących w życiu codziennym, dlatego szczególnie ważne jest dbanie o własny dobrostan psychiczny. Trening uważności, praca z własnym ciałem, aktywność fizyczna, są sposobami dzięki którym możemy zaopiekować się samym sobą, a co za tym idzie skuteczniej mierzyć się z wyzwaniami dnia codziennego. Nie zapominajmy, że dbanie o siebie to także zachowanie balansu między obowiązkami, a czasem wolnym przeznaczonym na przyjemności. Skupienie na własnych potrzebach jest to okazja do poszerzania własnych zasobów, które w sytuacjach kryzysowych pomogą nam sprostać wyzwaniom.
mgr psycholog Klaudia Brząkała