Dnia 30. października 2024 roku zostało podpisane Porozumienie o współpracy pomiędzy Wydziałem Biotechnologii i Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, a Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie. Ze strony Uczelni sygnatariuszem umowy była pani dr hab. inż. Barbara Żarowska, profesor uczelni, dziekan Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności. Szkołę natomiast reprezentował dyrektor mgr Robert Majchrowicz.
Strony wyraziły wolę realizacji przedmiotu współpracy poprzez:
- konsultacje w zakresie ustalania rodzaju i tematyki zajęć dydaktycznych dla uczniów szkoły;
- organizację wykładów i zajęć w siedzibie UPWr lub na terenie szkoły;
- realizację potencjalnych projektów edukacyjnych wspierających rozwój uczniów w zakresie biotechnologii, nauk o żywności, gastronomii, żywienia człowieka oraz dietetyki;
- dokonywanie ustaleń w zakresie szczegółowych obowiązków stron przy okazji organizacji zajęć.
Koordynatorami podejmowanych działań i wspólnych przedsięwzięć zostali: dr hab. inż. Artur Gryszkin – pracownik naukowy Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, oraz mgr inż. Marzena Maciejewska – nauczycielka przedmiotów gastronomicznych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie.
Porozumienie o współpracy daje możliwość wieloaspektowego rozwoju zainteresowań młodzieży i podwyższania jej kompetencji zawodowych w dziedzinie nauk o żywności i żywieniu człowieka. Otwiera nowe horyzonty i sprzyja stawianiu kroków w celu podejmowania innowacyjnych rozwiązań. Dzięki zainspirowaniu, uczniowie będą mogli zyskać pewność siebie, wzmocnić swój potencjał zawodowy i odważnie podjąć wyzwanie związane z kontynuacją nauki na studiach.
Mamy wielką satysfakcję, że dzięki staraniom obu stron udało się podpisać umowę o partnerstwie z uczelnią, której Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności jest najlepszą jednostką kształcącą młodych, wyspecjalizowanych technologów żywności w Polsce. Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności posiada bowiem najwyższą z możliwych kategorię kształcenia A+ według rankingu Ministerstwa Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.
Przed samym uroczystym podpisaniem stosownych dokumentów o wzajemnej współpracy, delegacja szkoły mogła zwiedzić i zapoznać się z działaniem zaplecza dydaktycznego dla studentów w budynku uczelni, to jest: zobaczyć liczne sale wykładowe, seminaryjne czy specjalistyczne pracownie laboratoryjne.
Delegacja szkoły miała ponadto możliwość zapoznania się z niezwykle nowoczesnymi laboratoriami oraz halą technologiczną w budynku Centrum Innowacyjnych Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego, gdzie realizuje się obecnie wiele prac badawczych związanych właśnie z przetwórstwem żywności czy chociażby szeroko pojętym żywieniem człowieka oraz małą gastronomią, za sprawą naukowego zaangażowania zespołu pani dr inż. Marzeny Styczyńskiej z Katedry Żywienia Człowieka UPWr.
Marzena Maciejewska