W dniu 27. września 2023r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z zakresu profilaktyki uzależnień od nikotyny. Spotkanie poprowadziła Pani Anna Smolis z Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Wieruszowie z działu Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia.
Specjalistka przypomniała młodzieży podstawową wiedzę dotyczącą skutków zdrowotnych, społecznych, ekonomicznych i ekologicznych, jakie powoduje palenie papierosów i e-papierosów. Niezależnie jakiego papierosa człowiek zapali, każdy prowadzi do uzależnienia, które ma wymiar zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Nikotyna to substancja silnie uzależniająca. Każdy (zwłaszcza palacz) wie, że nikotyna zabija.
Co młodzież wie o e-papierosach?
E-papieros to inaczej elektroniczny system dostarczający nikotynę. E-papieros działa na zasadzie podgrzewania płynu (e-liquid) do temperatury około 200º C, tworząc przy tym aerozol, który jest wdychany przez użytkownika. Aerozol z e-papierosów jest szkodliwą „parą wodną”. Zwykle zawiera on nikotynę, aromaty i inne substancje chemiczne w tym: acetaldehyd, formaldehyd, akroleinę, propanal, nikotynę i inne szkodliwe substancje, które negatywnie wpływają na układ oddechowy, immunologiczny i ośrodkowy układ nerwowy.
Fakty i mity dotyczące e-papierosów:
MIT: e-papieros pomaga zerwać z nałogiem
FAKT: e-papieros zawiera nikotynę, substancję silnie uzależniającą,
MIT: e-papieros nie powoduje biernego palenia
FAKT: – użytkownicy wdychają aerozol z e-papierosów do płuc. Mogą go wdychać również osoby postronne, gdy użytkownik wydycha go w powietrze.
MIT: e-papieros nie szkodzi zdrowiu palacza
FAKT: e-papieros zawiera nikotynę, więc szkodzi
MIT: e-papierosa można palić w miejscu publicznym
FAKT: w ustawodawstwie polskim jest zakaz palenia e-papierosów, papierosów oraz nowatorskich wyrobów tytoniowych, dotyczy takich miejsc, jak: zakłady lecznicze, jednostki systemu oświaty (np. szkoły), uczelnie, pomieszczenia zakładów pracy, obiekty kultury i wypoczynku, lokale gastronomiczno-rozrywkowe, środki transportu publicznego, przystanki autobusowe, tramwajowe, kolejowe, obiekty sportowe, place zabaw, inne miejsca, które zostały uznane przez radę gminy jako miejsca przeznaczone do użytku publicznego jako strefy wolne od dymu tytoniowego.
Prowadząca zadała młodzieży pytanie dotyczące palenia tradycyjnych papierosów – „Czy paląc papierosy warto wdychać toksyczne związki, takie jak formaldehyd, arsen, tlenek węgla, polon, cyjanowodór, chlorek winylu, ciała smołowate, które zawiera papieros tradycyjny?”
Odpowiedź każdemu uczestnikowi spotkania nasuwa się sama, że ZDROWIE jest bezcenne.
Przedstawiła rady jak można zadbać o własne zdrowie. Warto prowadzić zdrowy tryb życia, dbać o kondycję, która sprzyja zdrowiu i życiu, dbać o relacje. Omówiła korzyści z zaprzestania palenia papierosów i e-papierosów – zdrowotne, ekonomiczne i estetyczne.
Specjalistka omówiła również kwestię pogłębiającego się na świecie kryzysu społecznego i ekologicznego. Tytoń to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale także dla środowiska. Przemysł tytoniowy przyczynia się do światowego kryzysu żywnościowego. Każdego roku pod uprawę tytoniu przekształca się ok. 3,5 mln ha ziemi rezygnując tym samym z uprawy żywności. Tegoroczne hasło Światowej Organizacji Zdrowia brzmi – „Potrzebujemy żywności nie tytoniu”. Młodzież w trakcie spotkania miała możliwość dokonać pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu urządzeniem Smokeryzerem.
Mamy nadzieję, że wiedza, którą uczniowie otrzymali podczas spotkania profilaktycznego wpłynie na nich, kiedy będą dokonywać właściwych wyborów dotyczących zdrowia.
Pedagog szkolny
Barbara Drylewska-Mieszała