19.10.2023 r. odbyła się wycieczka młodzieży ZSCKR Lututów do Muzeum Auschwitz- Birkenau. Jest to były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady. Obecnie jest to miejsce pamięci oraz muzeum udostępnione do zwiedzania.
Obóz koncentracyjny na terenie włączonego do Rzeszy Oświęcimia (niem. Auschwitz) powstał już w 1940. Na początku trafiali tu przede wszystkim polscy więźniowie polityczni, a także polscy Żydzi oraz przedstawiciele innych narodowości. Po 1941 roku do obozu zaczęto wysyłać również jeńców z Armii Czerwonej. Wkrótce na terenie pobliskiej Brzezinki ukończono budowę obozu Auschwitz II, który stał się miejscem masowej zagłady setek tysięcy Żydów i ok. 20 tysięcy Romów, najprawdziwszą fabryką śmierci, której powstanie było elementem realizacji planu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.
W obozie Birkenau naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady. Na blisko 200 ha zachowały się ruiny komór gazowych i miejsca wypełnione ludzkimi prochami, prymitywne baraki więźniarskie oraz kilometry obozowego ogrodzenia i dróg. Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau położone są w odległości ok. 3,5 km od siebie. Warto zobaczyć zachowane pozostałości po kilku bocznicach kolejowych, rampach, na które przywożono pociągi z ludźmi deportowanymi do obozu i gdzie esesmani dokonywali selekcji.
Muzeum na terenie nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau powstało już dwa lata po zakończeniu wojny. Jego główne zadania to konserwacja poobozowych obiektów, prowadzenie pracy naukowej i dokumentacyjnej, a przede wszystkim działalność edukacyjna.
Wizyta tutaj to wyjątkowa i cenna lekcja przykrej historii. Zwiedziliśmy dwie części byłego obozu – zarówno Auschwitz I jak i Auschwitz II-Birkenau. Na pobyt w każdej części poświęciliśmy ok. 2,5 godz. Bloki w muzeum zwiedzaliśmy w ciszy i zadumie. Widok setek, nawet tysięcy par butów, szczególnie zdjętych 2-3 latkowi, okularów, włosów ….. był wstrząsający. Młodzież była bardzo poruszona tą lekcją historii. Wizyty na największym cmentarzysku świata nie zapomnimy nigdy. Muzeum Auschwitz-Birkenau to miejsce, które każdy z nas powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Kultywowanie pamięci o straszliwych zbrodniach, których tam dokonano jest naszym moralnym obowiązkiem wobec ludzi, którzy stracili życie w obozie oraz pozostałych ofiar Shoah i nazistowskiego terroru.
Wycieczka odbyła się pod opieką Aleksandry Zadka oraz Barbary Zadka.
Aleksandra Zadka
Barbara Zadka