ZSCKR z wizytą w Kombinacie Rolnym Kietrz

W dniu 17.10.2023r. młodzież Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie odwiedziła i zapoznała się z działalnością jednego z najważniejszych gospodarstw rolnych w kraju – Kombinat Rolny Kietrz.

Na wstępie wizyty, prezes gospodarstwa przedstawił krótki wykład z działalności gospodarstwa – rys historyczny i współczesny. Niemal 60-letnia tradycja, 8,5 tys. ha ziemi przeznaczonej pod uprawę, 9 tys. sztuk bydła – tak w skrócie prezentuje się Kombinat Rolny Kietrz, jedno z największych gospodarstw rolnych w kraju. Średnia wielkość pola kombinatu to około 100 ha. Obecnie przedsiębiorstwo jest jedną z 41. spółek strategicznych należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Dużą atrakcją dla młodzieży było zwiedzanie parku maszynowego zwłaszcza ciągników, gdzie największym zainteresowaniem cieszyły się modele John Deere. Kolejnym punktem programu było zapoznanie się z drugą bardzo ważną gałęzią działalności – produkcją mleczną. W sumie około 9 tys. sztuk bydła (w tym około 3,7 tys. krów mlecznych) znajduje się w trzech lokalizacjach: Pilszczu, Krotoszynie oraz Langowie.

Poznaliśmy nowoczesną technologię chowu i hodowli bydła, a to ważne, nowe doświadczenia i umiejętności przyszłych hodowców.

Roman Różycki